وقف شیخ رجبعلی خیاط ( تصویری ) حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد

تفسیر آیه ۱۰۴ ، سوره توبه ( تصویری ) مفسر : حجت الاسلام المسلمین قرائتی
28 اردیبهشت 1397
تفسیر آیه ۱۲۱ ، سوره توبه ( تصویری ) مفسر : حجت الاسلام المسلمین قرائتی
28 اردیبهشت 1397

وقف شیخ رجبعلی خیاط

مرحوم شیخ رجبعلی خیاط وقتی فهمید مستأجرشان بچه‌دار شده، کادویی برای اینها می‌برد. آنها هم نگران می‌شوند که آقا آمده اجاره را زیاد کند. می‌فرماید: چون خدا به شما فرزند داده، خرج شما بیشتر شده است. من آمدم اجاره شما را کم کنم و این هدیه را هم برای شما آوردم. مرحوم خیاط یک باغی داشت، موقع میوه‌ها درش را باز می‌کرده تا مردم و رهگذرها بیایند استفاده کنند. برعکس بعضی‌ها که باغ دارند و کسی خبر ندارد. مشهد خانه دارند، کسی خبر ندارد مبادا کسی برود.

حقیقتاً زیر آسمان آدمی که خبیث‌تر از آدم خسیس و بخیل باشد نداریم. آدم بخیل و خسیس، پیغمبر ما فرمود: می‌ترسم آتش تو مرا هم بگیرد. خیرش به کسی نمی‌رسد. فرمودند: اگر آدم خسیس و بخیل به همین حال از دنیا برود، خدا هیچ عملی را از او قبول نمی‌کند و او را با صورت در آتش جهنم می‌‌اندازد.

امام صادق(ع) فرمود: «ملعونٌ» ما لعنی که چند بار تکرار شده باشد خیلی کم داریم. فرمود: «مَلْعُونٌ مَلْعُونٌ‏ مَنْ‏ وَهَبَ‏ اللَّهُ‏ لَهُ مَالًا فَلَمْ یَتَصَدَّقْ بِهِ منه بشیء» (کنزالفوائد/ج۱/ص۱۵۰) خدا لعنت کند، خدا لعنت کند کسی را که به او مالی بخشیده و هیچ چیزی به کسی نمی‌دهد. این خبیث ترین آدم‌هاست. اتفاقاً از اعمال مهم ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان صدقه دادن است. «وَ لَوْ بِشِقِ‏ تَمْرَه» هم درباره‌ی ماه شعبان پیغمبر خدا فرمودند و هم درباره ماه رمضان که اگر نمی‌توانی نصف خرما بده. این نصف خرما مثال است. یعنی یک چای، یک قند می‌توانی بدهی. یک لیوان آب می‌توانی بدهی. اگر هشتاد میلیون آدم نفری صد تا تک تومانی بدهند، ببینید چقدر می‌شود؟

شریعتی: داشتم فکر می‌کردم که بدترین لحظه شاید برای ما و حساس‌ترین لحظه شب اول قبر ماست. گفتند: برای شادی روح امواتتان صدقه بدهید.

حاج آقای فرحزاد: خدا روح همه اموات شما را رحمت کند. اصلاً نماز لیله الدفن و نماز وحشت، همه اعلام می‌‌کنند، تکه قبل این نماز را نمی‌گویند. در روایت داریم کسی که از دنیا می‌رود، برای شب اول قبرش صدقه بدهید. اگر نتوانستی صدقه بدهی، به جای صدقه نماز لیله الدفن بخوانید. اولی را نمی‌گویند. از مهمترین اعمال ماه رجب، ماه شعبان، ماه رمضان صدقه دادن است ولو نصف خرما. پیغمبر فرمودند: این نصف خرما، این صدقه کم را خدا مثل شتری که بچه‌اش را بزرگ می‌کند، مثل کوه احد بزرگ می‌شود و روز قیامت به شما تحویل می‌دهد. اینکه به فکر دیگران هستی را خدا خیلی دوست دارد. لذا مرحوم شیخ رجبعلی خیاط در باغ را باز می‌کرد، می‌گفت: بروید. بعد از مدتی دید شیطان دارد او را وسوسه می‌کند که بابا خودت، خانواده‌ات، گفت: می‌دانی چه می‌کنم؟ کاری می‌کنم که در شیطان بسوزد. به خاک سیاه بنشیند. تمام باغ را وقف کرد. گفت: من که باغ جزء لوازم زندگی‌ام نیست. ما میلیارد، میلیارد افرادی داریم که اطراف تهران شهرستان و ویلا دارند، سالی ده روز، بیست روز اگر بتوانند بروند. خدا وکیلی اگر یکی از اینها را بفروشند، چقدر گره باز می‌شود. چند نفر بیکار را می‌توانند شاغل کنند. مشکلات ازدواج و جهاز را حل کنند. عزیزان بیننده که دارید صدای مرا می‌شنوید. به خدا قسم نزد خدا مسئول هستید. فامیل، برادرزاده، خواهر زاده، قوم و خویش گرفتار شود و تو میلیاردی پول انبار کردی و استفاده هم نمی‌کنی، سالی ده روز، بیست روز یک ماه اگر استفاده کنی. خوب که چه شود؟ من می‌گویم: اضافه‌اش را، درصدش، ده درصد را یا وقف کن، یا ثلث آن را وصیت کن، یا الآن دست به کار شو، الآن برای خودت یک کاری کن. اگر واقعاً کردی برایت می‌ماند. ابدیت برای می‌ماند. واقعاً اینطور است.

منبع : برنامه سمت خدا

دیدگاهتان را بنویسید