مجالس تکریم زنده‌ها ! ( تصویری ) حجت الاسلام حسینی قمی

تفسیر آیه ۱۹۵ سوره بقره ( تصویری ) مفسر حجت الاسلام حسین اسلامی
4 بهمن 1395
چرا ثواب قرض دادن بیشتر از صدقه هست ؟ ( تصویری ) آیت الله مجتهدی
4 بهمن 1395

از کتاب «فضیلت‌های فراموش شده» مرحوم آخوند ملا عباس تربتی یک قصه‌ای دارد. وقتی پدر مرحوم ملا عباس از دنیا می‌رود، ارث فراوانی بر جا گذاشت. وارث تنها این مرد بزرگ و خواهرش بود. به خواهرش می‌گوید:
شما برو سهم الارثت را بردار. هرچه حقت هست بردار. این نکته را هم بگویم که خیلی پیام در مورد تقسیم ارث داریم. ارث را بین همدیگر تقسیم نمی‌کنند. بلا تکلیف هستند. مثلاً یکی از بچه‌ها نیاز مالی ندارد می‌گوید: باشد مهم نیست. خوب دیگری نیاز مالی دارد. خیلی خوب است که زود به وصیت نامه عمل کنیم.
یکی از عزیزان می‌گفت:
رفیقی داشتم از دنیا رفت. بعد از مدتی خواب او را دیدم و گفتم: حالت چطور است؟ گفت: الآن خوب هستم ولی وقتی مردم هفده روز اینجا گرفتار بودم. ما هفده روز را نفهمیدیم جریان چیست؟ ما فرزندان تمام گرفتیم که پدر شما در عالم رؤیا چنین گفت. داستان چیست؟ گفتند: نمی‌دانیم. بعد از چند روز زنگ زدند که ما متوجه شدیم. پدر ما از دنیا که رفت تا هفده روز ما مشغول بیا و برو بودیم و بعد از هفده روز وصیت نامه پدر را باز کردیم. یعنی این بنده خدا تا هفده روز گرفتار بوده است. اگر می‌خواهید خدمتی کنید همان روز اول فوری باز کنید.
آیت الله احمدی میانجی در وصیت‌نامه‌شان هست، ایشان می‌فرمودند: این مجالس تکریم زنده‌ها است. تکریم مرده‌ها نیست. ایشان می‌فرمود: من نیازی به این مجالس ندارم. تکریم میت به این است که روز اول وصیت‌نامه‌اش را باز کنید و ببینید چه گفته است. شب اول برایش خیرات بدهید. چندی پیش مجلسی رفتم، آقایی که همراه من بود می‌گفت:
الآن اینجا این شاخه گل‌هایی که آوردند ۲۵ میلیون تومان ارزش دارد. این شاخه گل‌ها به درد میت نمی‌خورد. صلواتی بفرستید. اطعامی کنید. آن گرفتاری را برطرف می‌کند.
مرحوم ملا عباس تربتی به خواهرش می‌گوید: برو سهم الارثت را بردار. ایشان سهم الارث را برمی‌دارد. پدر ایشان ارث زیادی به جای گذاشته بود. وقتی خواهرش سهم الارث را برمی‌دارد، می‌گوید: من دست به سهم الارث خودم نمی‌زنم. تمام سهم الارث خودم را برای پدرم خیرات می‌کنم. شاید پدر من زکاتی بدهکار بوده و نداده باشد. ما می‌دهیم اگر بدهکار بود که هیچ، اگر نبود هم به فقرا کمک کردیم.
چقدر ما در مورد صدقه گفتیم که اگر نیازمندی اطراف شما هست به آنها بدهید. در صندوق صدقات نیاندازید. وقتی صدقه می‌دهید به نیت مظالم بدهید. بالاخره یا شما مظالم به گردنتان هست یا نیست. اگر هست بابت آن حساب می‌شود و اگر نباشد صدقه می‌شود. رد مظالم هم یعنی شما به کسی بدهکار هستی و او را نمی‌شناسی. وارثش را نمی‌شناسی. شما الآن به نیت رد مظالم بده اگر بدهکار بودی حساب می‌شود. نبودی هم صدقه حساب می‌شود. مرحوم ملا عباس تربتی تمام سهم الارث خودش را یکی بابت زکات می‌دهد و دوم هم رد مظالم می‌دهد. می‌گوید: شاید پدرم به کسانی بدهکار بوده و غافل بوده است. سوم می‌گوید: برای خمس پدرم باشد. شاید پدرم خمسی بر گردن داشته باشد. یا اینکه بدهکار بوده اگر هم بدهکار نبوده که خمس به سادات فقیر می‌رسد.
منبع : سایت سمت خدا
http://samtekhoda.tv3.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=3261:95-05-02-&catid=34:hosseini&Itemid=300

دیدگاهتان را بنویسید