دستهای گشاده – قسمت چهل و سوم ( صوتی ) استاد محمد شجاعی

تفسیر سوره منافقون ، آیه ۱۰ ( صوتی ) مفسر : دکتر محمد علی انصاری
8 اردیبهشت 1398
تفسیر سوره تغابن ، آیات ۱۸و ۱۷ و ۱۶ ( صوتی ) مفسر : دکتر محمد علی انصاری
8 اردیبهشت 1398

دستهای گشاده – قسمت چهل و سوم

امام باقر یا امام صادق علیهما السلام ـ در پاسخ به سؤال از برترین صدقه ـ فرمود :

جُهدُ المُقِلِّ، أ ما سَمِعتَ قولَ اللّه ِ عَزَّ و جـلَّ: «و یُؤْثِرُونَ على أنفُسِهِم و لَـو کـانَ بِهِـم خَصاصَهٌ» تَرى هاهُنا فَضلاً ؟! .

 آنچه تنگ دست در توان دارد و مى بخشد ؛ نشنیده اى این سخن خداى عزّ و جلّ را که: «و دیگران را بر خویشتن ترجیح دهند ، هر چند خود نیازمندند»؟ آیا در زمینه صدقه برتر از این به نظرت مى آید؟!

( بحار الأنوار : ۹۶/۱۷۹/۱۵)

 

امام صادق علیه السلام :

إنّ صاحِبَ الکثیرِ یَهونُ علَیهِ ذلکَ، و قد مَدَحَ اللّه ُ عَزَّ و جلَّ صاحِبَ القَلیلِ فقالَ : «و یُؤْثِرُونَ على أنْفُسِهِم و لَـو کـانَ بِهِـم خَصاصَهٌ» .

صدقه دادن براى توانگر آسان است ، اما خداوند عزّ و جلّ کسى را که اندک مالى دارد [و همان را ایثار مى کند] ستوده و فرموده است : «و دیگران را بر خود بر مى گزینند هرچند خود نیازمندند» .

( الخصال : ۹۷/۴۲ )

 

وَ الَّذِینَ تَبَوَّؤُا الدَّارَ وَ الْإِیمانَ مِنْ قَبْلِهِمْ یُحِبُّونَ مَنْ هاجَرَ إِلَیْهِمْ وَ لا یَجِدُونَ فِی صُدُورِهِمْ حاجَهً مِمَّا أُوتُوا  وَ یُؤْثِرُونَ عَلى أَنْفُسِهِمْ وَ لَوْ کانَ بِهِمْ خَصاصَهٌ وَ مَنْ یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ *

و برای کسانی است که در این سرا ( سرزمین مدینه) و در سرای ایمان پیش از مهاجران مسکن گزیدند و کسانی را که به سویشان هجرت کنند دوست می‏دارند، و در دل خود نیازی به آنچه به مهاجران داده شده احساس نمی‏کنند و آنها را بر خود مقدم می‏دارند هر چند خودشان بسیار نیازمند باشند؛ کسانی که از بخل و حرص نفس خویش باز داشته شده‏اند رستگارانند.

سوره حشر ، آیه ۹

 

به نقل از سمره ـ : پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمود:

أفضَلُ الصَّدَقهِ اللِّسانِ، فَقیلَ : یا رسولَ اللّه ِ ، و ما صَدَقهُ اللِّسانِ؟ قالَ : الشَّفاعَهُ، تَفُکُّ بها الأسیرَ، و تَحقُنُ بها الدمَ، و تَجُرُّ بها المَعروفَ و الإحسان إلى أخیکَ، و تَدفَعُ بها الکَریهَهَ

 برترین[صدقه]،صدقه زبان است . عرض شد: یا رسول اللّه ! صدقه زبان چیست؟ فرمود : میانجیگرى کردن تا با آن اسیرى را آزاد کنى و خونى را از به ناحق ریختن حفظ کنى و به برادرت خوبیى برسانى و پیشامد ناگوارى را دفع نمایى .

( کنز العمال : ۱۶۳۶۰ )

 

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله :

إنَّ أفضَلَ الصَّدَقهِ صَدَقهُ اللِّسانِ، تَحقُنُ بهِ الدِّماءَ، و تَدفَعُ بهِ الکَریهَهَ، و تَجُرُّ المَنفَعهَ إلى أخیکَ المُسلِمِ .

 برترین صدقه ، صدقه زبان است که با آن از ریختن خونها جلوگیرى کنى و پیشامد ناخوشایند را دفع کنى و به برادر مسلمانت سودى برسانى .

( قصص الأنبیاء : ۱۸۸/۲۳۵ )

حجم فایل:  ۱۴٫۱۲ MB

دانلود

دیدگاهتان را بنویسید