دستهای گشاده – قسمت هجدهم ( صوتی ) استاد محمد شجاعی

تفسیر آیات ۳۴ و ۳۵، سوره توبه ( صوتی ) مفسر : دکتر محمد علی انصاری
1 بهمن 1396
تفسیر آیات ۳۴ و ۳۵ ، سوره توبه ( صوتی ) مفسر : آیت ا.. جوادی آملی
1 بهمن 1396

دستهای گشاده – قسمت هجدهم

هیچ مال و ثروتی با صدقه دادن، کم نمی شود

نبی اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:

«ما نَقَصَ مالٌ مِن صَدَقَهٍ قَطُّ، فأعطُوا ولا تَجبُنوا[۶۴/۱۳؛ بحار: ۹۶/ ۱۳۱٫]= هیچ مالى هرگز بر اثر صدقه دادن کم نشد. پس عطا کنید و نترسید». اگر بترسید، این ترس نمی گذارد شما شبیه خدا شوید. ما در شبیه شدن به خدا نباید بترسیم و بگوییم اگر مالم را بدهم خودم چه کار کنم.

امام صادق علیه السلام فرمود:

« مَا أَحْسَنَ عَبْدٌ الصَّدَقَهَ إِلَا أَحْسَنَ اللّهُ الْخِلَافَهَ عَلى تَرَکَتِهِ[وسائل الشیعه ، ج ۹ ، ص ۳۶۷ ، ح ۱۲۲۵۴ ؛ بحارالأنوار ، ج ۹۳ ، ص ۱۳۵٫] = هیچ کس خوب صدقه نداد، مگر اینکه حتماً خداوند جانشین خوبی برای او بعد از مرگش هست».

کسانی هستند که به بهانه این که زن و بچه و خانواده دارند، انفاق نمی کنند. اینها با این کار باعث می شوند وقتی از دنیا رفتند، زن و فرزند شان بدبخت شوند و با داشتن مال به بیچارگی بیفتند. اما کسانی که با داشتن زن و فرزند، حواسشان هم به خانواده و هم به دیگران است و اهل انفاق و کمک به خانواده های دیگر هستند، اینها وقتی می میرند، خدا می‌گوید این بنده من شبیه من بود. از خودش و تعلقات خودش گذشته بود،. فقط فکر خود و خانواده اش نبود. پس من به انفاق او سزاوارترم. او این اخلاق را از من یاد گرفته. من هرگز نمی گذارم کسانی که او به آنها علاقه مند بودند و دلشوره شان را داشت، بعد از او بد بگذرانند.

خدا شاهد است دهها بار در طول عمرم دیدم، سرپرست خانواده که مرد خوب و خیری بوده و در حین فقر، خیرخواه دیگران بوده و هر کاری از دستش بر می آمده، برای دیگران انجام می داده، همین که از دنیا می رود، مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلات خانواده اش حل می شود. اما برعکس، کسانی را داشتیم که برای کمک به دیگران بخل داشتند، اما خیلی به خانواده خودشان می رسیدند، بعد از فوت، خانواده شان ذلیل شدند و هر کدام در یک گوشه ای گرفتار شدند. پس هیچ وقت فکر نکنید که فقط ما روزی دهنده هستیم.

منبع :سایت منتظران منجی

دیدگاهتان را بنویسید