تفسیر سوره منافقون ، آیه ۷ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله علامه طباطبایى

تفسیر سوره منافقون ، آیه ۷ ( نوشتاری ) مفسر : استاد شهید مرتضی مطهری
18 فروردین 1398
تفسیر سوره منافقون ، آیه ۱۰ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله مکارم شیرازى
18 فروردین 1398

تفسیر سوره منافقون ، آیه ۷

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

هُمُ الَّذِینَ یَقُولُونَ لا تُنْفِقُوا عَلى مَنْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ حَتَّى یَنْفَضُّوا وَ لِلَّهِ خَزائِنُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ لکِنَّ  الْمُنافِقِینَ لا یَفْقَهُونَ *

به نام خداوند بخشنده‌ مهربان

اینها همان مردم بدخواهند که می‌گویند: بر اصحاب رسول خدا انفاق مال مکنید تا (از گِردش) پراکنده شوند در صورتی که خدا را گنجهای آسمانها و زمین است لیکن منافقان درک آن نمی‌کنند.

تفسیر المیزان ( خلاصه)

این سوره وضع منافقین را توصیف می کند، و آنان را به شدت عداوت با مسلمین متهم ساخته، رسول خدا (صلی اللّه علیه و آله وسلم) را دستور می دهد، تا از خطر آنان برحذر باشد، و مؤ منین را نصیحت می کند به از کارهایی که سرانجامش نفاق بپرهیزند، تا به هلاکت نفاق دچار نگردند، و کارشان به آتش دوزخ منجر نشود. این سوره در مدینه نازل شده است.

هم الذین یقولون لا تنفقوا علی من عند رسول اللّه حتی ینفضوا…

کلمه (ینفضوا) مضارعی است که از مصدر (انفضاض) گرفته شده، و انفضاض به معنای متفرق شدن است، و معنای آیه این است که: منافقین همان کسانی هستند که می گویند مال خودتان را بر مؤ منین فقیر که همواره دور رسول اللّه را گرفته اند انفاق نکنید، چون آنها دور او را گرفته اند تا یاریش کنند، و اوامرش را انفاذ، و هدفهایش را به کرسی بنشانند، و وقتی شما به آنها کمک نکردید از دور او متفرق می شوند و او دیگر نمی تواند بر ما حکومت کند.

(و لله خزائن السموات و الارض) – این جمله پاسخ از گفته های منافقین است که گفتند (لا تنفقوا). می فرماید: دین، دین خدا است و خدا برای پیشبرد دین خود احتیاج به کمک منافقان ندارد. او کسی است که تمامی خزینه های آسمان و زمین را مالک است، از آن هر چه را بخواهد و به هر کس بخواهد انفاق می کند. پس اگر بخواهد می تواند مؤ منین فقیر را غنی کند، اما او همواره برای مؤ منین آن سرنوشتی را می خواهد که صالح باشد، مثلا آنان را با فقر امتحان می کند و یا با صبر به عبادت خود وا می دارد، تا پاداشی کریمشان داده، به سوی صراط مستقیم هدایتشان کند، ولی منافقان این را نمی فهمند.

این است معنای (و لیکن منافقین نمی فهمند) یعنی وجه حکمت این را نمی دانند. ولی بعضی احتمال داده اند که معنای آیه این باشد که: منافقین نمی دانند خزائن عالم به دست خدا است، و او رازق همه است، و غیر او رازقی نیست، پس اگر بخواهد می تواند فقراء را غنی سازد لیکن منافقین پنداشته اند غنی و فقر به دست اسباب است، در نتیجه اگر به مؤ منین فقیر انفاق نکنند مؤ منین، رزقی پیدا نخواهند کرد.

منبع : ترجمه تفسیر المیزان حضرت آیت الله علامه طباطبایى (رحمه الله)

دیدگاهتان را بنویسید