تفسیر سوره منافقون ، آیه ۷ ( نوشتاری ) مفسر : استاد شهید مرتضی مطهری

تفسیر سوره منافقون ، آیه ۷ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله مکارم شیرازى
15 فروردین 1398
تفسیر سوره منافقون ، آیه ۷ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله علامه طباطبایى
15 فروردین 1398

تفسیر سوره منافقون ، آیه ۷

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

هُمُ الَّذِینَ یَقُولُونَ لا تُنْفِقُوا عَلى مَنْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ حَتَّى یَنْفَضُّوا وَ لِلَّهِ خَزائِنُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ لکِنَّ  الْمُنافِقِینَ لا یَفْقَهُونَ *

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

اینها کسانی هستند که‌ می‌گویند به مردمی که نزد پیغمبر هستند انفاق نکنید تا متفرق شوند . خزائن‌ آسمانها و زمین مال خداست ، ولی منافقین این چیزها را نمی‌فهمند .

تفسیر :

« ” هم الذین یقولون‌ لاتنفقوا علی من عند رسول الله ” » اینها همان کسانی هستند که به یاران‌ خودشان می‌گویند چرا به این مردمی که نزد پیغمبر هستند انفاق می‌کنید ؟ چرا به اصحاب مهاجر پیغمبر انفاق می‌کنید ؟ کلمه ” انفاق ” را به کار برده‌اند . قرآن در سوره حشر همین قصه را نقل می‌کند . قرآن کلمه ” ایثار ” را به کار می‌برد . ایثار یعنی ازخودگذشتگی . اینها که کلمه “ انفاق ” را به کار می‌برند می‌خواهند مهاجرین را تحقیر کنند . گویی چنین می‌گویند که چرا مثلا به این گداها این‌قدر پول می‌دهید ؟ البته این را در بین رفقای خودشان می‌گفتند که بعد ، از طرف زیدبن ارقم که در آن وقت بچه‌ای بود و در آنجا حاضر بود و آنها متوجه نبودند که ممکن است خبر بدهد قضیه فاش شد . ” « هم الذین یقولون‌ لاتنفقوا علی من عند رسول‌الله حتی ینفضوا » “ اینها کسانی هستند که‌ می‌گویند به مردمی که نزد پیغمبر هستند انفاق نکنید تا متفرق شوند .

قرآن می‌فرماید: ” « و لله خزائن السموات و الارض »” چه فکر کرده‌اید ؟ شما خیال کرده‌اید که ریشه همه چیز ، شندر غاز [کنایه از پول اندک . ( غاز : کوچکترین واحد پول در عهد قاجاریه‌ . ده غاز معادل یک شاهی بود فرهنگ معین] پولی است که مردم‌ می‌دهند ؟ خیلی به اصطلاح اقتصادی و مادی فکر کرده‌اید . مساله ، مساله‌ ایمان است ، مساله اتکای به خداست و مساله نصرت الهی است . اگر مردمی‌ استحقاق این را پیدا کنند که خدا بخواهد آن مردم را پیروز کند ، همه آن‌ وسائل را فراهم می‌کند ، مال و ثروت هم برایشان فراهم می‌کند . خزائن‌ آسمانها و زمین مال خداست ، برای خدا کار مشکلی نیست که بخواهد وسیله‌ای‌ را فراهم کند . “ « و لکن المنافقین لایفقهون »” ولی منافقین این چیزها را نمی‌فهمند .

منابع : تفسیر قرآن کریم – سوره منافقون – مجموعه سخنرانی های استاد شهید مرتضی مطهری

دیدگاهتان را بنویسید