تفسیر سوره فاطر ، آیه ۲۹ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله علامه طباطبایى

تفسیر سوره فاطر ، آیه ۲۹ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله مکارم شیرازى
17 آذر 1397
تفسیر سوره یس ، آیه ۴۷ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله مکارم شیرازى
17 آذر 1397

تفسیر سوره فاطر ، آیه ۲۹

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

إِنَّ الَّذِینَ یَتْلُونَ کِتابَ اللَّهِ وَ أَقامُوا الصَّلاهَ وَ أَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْناهُمْ سِرًّا وَ عَلانِیَهً یَرْجُونَ تِجارَهً لَنْ تَبُورَ  *

به نام خداوند هستى بخش مهربان

به یقین کسانى که کتاب خدا را تلاوت مى‌کنند و نماز برپا داشته و از آنچه به ایشان روزى داده‌ایم در نهان و آشکار انفاق کرده‌اند، به تجارتى امید بسته‌اند که هرگز زوال نمى‌پذیرد .

تفسیر المیزان ( خلاصه)

ان الّذین یتلون کتاب اللّه و اقاموا الصلوه و انفقوا مما رزقناهم سرا و علانیه یرجون تجاره لن تبور

(تلاوت کتاب) به معنای خواندن قرآن است، که خدای سبحان آن را ستوده. و (اقامه نماز) به معنای ادامه برآوردن آن و محافظت از ترک نشدن آن است. و (انفاق از رزق در سر و علانیه) به معنای این است که: از مال خود به فقراء می دهند، و چون در انفاق های مستحبی می ترسند جنبه خودنمایی به خود بگیرد، و خلوص آن از بین برود؛ لذا آن را پنهانی می دهند، و در انفاق های واجب برای اینکه اطاعت خدا در بین مردم شایع شود و دیگران هم تشویق شوند، علنی می دهند.

(یرجون تجاره لن تبور) – یعنی تجارتی را امیدوارند که به هیچ وجه ضرر نمی آورد، بعضی از مفسرین گفته اند: (جمله (یرجون)… خبر است برای کلمه (ان) که در اول آیه است). و نزد بعضی دیگر خبر (ان) مقدر است. و جمله (لیوفیهم…) متعلق به آن است و معنایش این است که: اگر کردند آنچه را که کردند، برای این بود که خدا پاداشهایشان را بدهد.

منبع : ترجمه تفسیر المیزان حضرت آیت الله علامه طباطبایى (رحمه الله)

دیدگاهتان را بنویسید