تفسیر سوره طلاق ، آیه ۷ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله علامه طباطبایى

تفسیر سوره طلاق ، آیه ۷ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله مکارم شیرازى
2 مرداد 1398
تفسیر سوره مزمل ، آیه ۲۰ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله مکارم شیرازى
2 مرداد 1398

تفسیر سوره طلاق ، آیه ۷

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

لِیُنْفِقْ ذُو سَعَهٍ مِنْ سَعَتِهِ وَ مَنْ قُدِرَ عَلَیْهِ رِزْقُهُ فَلْیُنْفِقْ مِمَّا آتاهُ اللَّهُ لا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ ما آتاها  سَیَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ یُسْراً  *

به نام خداوند بخشنده مهربان

مرد دارا به وسعت و فراوانی نفقه زن شیرده دهد، و آن که نادار و تنگ معیشت است از آنچه خدا به او داده انفاق کند. که خدا هیچ کس را جز به مقدار آنچه (توانایی) داده تکلیف نمی‌کند، و خدا به زودی بعدِ هر سختی آسانی قرار دهد.

تفسیر المیزان ( خلاصه)

این سوره مشتمل بر بیان کلیاتی از احکام طلاق است، و به دنبال آن مقداری اندرز وتهدید و بشارت، و این سوره به شهادت سیاقش در مدینه نازل شده.

لینفق ذو سعه من سعته

باید صاحب سعه از سعه خود انفاق کند. و انفاق از سعه به معنای توسعه دادن در انفاق است، و امر در این جمله متوجه توانگران است، می فرماید مردان توانگر وقتی همسر بچه دار خود را طلاق می دهند، باید در ایام عده و ایام شیرخواری کودکشان، به زندگی مطلقه و کودک خود توسعه دهند.

(و من قدر علیه رزقه فلینفق مما اتیه اللّه) – (قدر رزق) به معنای تنگی روزی است، و کلمه (ایتاء) به معنای عطا کردن است، می فرماید: و کسی که فقیر و در تنگنای معیشت است، و نمی تواند به زندگی همسر طلاقی و کودک شیرخوارش توسعه دهد، هر قدر که می تواند از مالی که خدای تعالی به او عطا کرده به ایشان انفاق کند.

(لا یکلف اللّه نفسا الا ما اتیها) – یعنی خدای تعالی هیچ کسی را تکلیف ما لا یطاق نمی کند، هر کسی را به قدر توانائیش تکلیف می فرماید، در مساءله مورد بحث هم به مرد تهی دست تکلیف توسعه نکرده است، بنابراین، جمله مورد بحث می خواهد حرج را از تکالیف الهی که یکی از آنها انفاق همسر مطلقه است نفی کند.

(سیجعل اللّه بعد عسر یسرا) – در این جمله به اشخاص تهی دست تسلیت و دلداری داده، مژده می دهد که به زودی خدای عزوجل بعد از تنگدستی و سختی، گشایش و رفاه می دهد.

منبع : ترجمه تفسیر المیزان حضرت آیت الله علامه طباطبایى (رحمه الله)

دیدگاهتان را بنویسید