تفسیر سوره سباء ، آیه ۳۹ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله علامه طباطبایى

تفسیر سوره سباء ، آیه ۳۹ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله مکارم شیرازى
27 آبان 1397
تفسیر سوره فاطر ، آیه ۲۹ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله مکارم شیرازى
27 آبان 1397

تفسیر سوره سباء ، آیه ۳۹

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

قُلْ إِنَّ رَبِّی یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ وَ یَقْدِرُ لَهُ وَ ما أَنْفَقْتُمْ مِنْ شَیْ‏ءٍ فَهُوَ یُخْلِفُهُ وَ هُوَ خَیْرُ  الرَّازِقِینَ *

به نام خداوند بخشنده‌ مهربان

 بگو: خدای من هر که از بندگان خود را خواهد وسیع روزی یا تنگ روزی می‌گرداند، و شما هر چه (در راه رضای حق) انفاق کنید به شما عوض می‌بخشد و او بهترین روزی دهندگان است.

تفسیر المیزان ( خلاصه)

قل ان ربی یبسط الرزق لمن یشاء من عباده و یقدر له و ما انفقتم من شیء فهو یخلفه و هو خیر الرازقین

در مجمع البیان گفته، وقتی می گویند: (اخلف الله له و علیه) معنایش این است که خداوند به جای آنچه از دست فلانی برفت عوضی بداد.

سیاق آیه دلالت دارد بر اینکه مراد از انفاق در وجوه احسان است، و مراد بیان این نکته است که چنین انفاقی نزد خدا ضایع و گم نمی شود، بلکه خداوند آن را عوض می دهد.

بنابراین جمله (قل ان ربی یبسط الرزق لمن یشاء و یقدر) در صدر آیه برای اشاره به این نکته است که مساله رزق، در سعه و ضیقش به دست خدا است، خدایی که اگر کم روزی دهد، خزینه اش زیاد نمی شود، و اگر زیاد بدهد خزینه اش کم نمی گردد، آنگاه فرموده: (و ما انفقتم من شی ء)، هر چه انفاق کنید، چه کم و چه زیاد و آن مال هر چه باشد، (فهو یخلفه) خدا جانشین کننده و جا پرکن آن است، و عوض آن را به شما می دهد، یا در دنیا، و یا در آخرت، (و هو خیر الرازقین)، و او بهترین روزی رسان است، برای اینکه او اگر روزی می دهد، بلا عوض و صرفا از در جود و سخا می دهد، ولی دیگران اگر روزی می دهند، به عنوان قرض و معامله می دهند، آری می دهند تا روزی پس بگیرند، علاوه بر اینکه او رازق حقیقی است، و دیگران واسطه وصول رزق اویند.

بحث روایتی

…. در الدر المنثور است که، ابن مردویه از علی بن ابی طالب (علیه السلام) روایت کرده که فرموده: از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) شنیدم می فرمود: برای هر روزی نحوستی است، نحوست هر روز را با صدقه دفع کنید، آنگاه فرمود: آیاتی که متعرض مساله خلف است، بخوانید، که من از خدای تعالی شنیدم می فرمود: و ما انفقتم من شیء فهو یخلفه آنچه انفاق کنید خدا عوض می دهد آن را، و وقتی کسی انفاق نکند چگونه خدا عوض و پاداش می دهد.

منبع : ترجمه تفسیر المیزان حضرت آیت الله علامه طباطبایى (رحمه الله)

دیدگاهتان را بنویسید