تفسیر سوره حدید ، آیه ۱۸ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله مکارم شیرازى

تفسیر سوره حدید ، آیه ۱۱ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله علامه طباطبایى
22 اسفند 1397
تفسیر سوره حدید ، آیه ۱۸ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله علامه طباطبایى
22 اسفند 1397

تفسیر سوره حدید ، آیه ۱۸
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ
إِنَّ الْمُصَّدِّقِینَ وَ الْمُصَّدِّقاتِ وَ أَقْرَضُوا اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً یُضاعَفُ لَهُمْ وَ لَهُمْ أَجْرٌ کَرِیمٌ *
به نام خداوند بخشنده بخشایشگر
مردان و زنان انفاق کننده و آنها که (از این طریق) به خدا قرض‏الحسنه دهند برای آنها مضاعف می‏شود و پاداش پرارزشی دارند.
تفسیر نمونه :
در آیه‏ ی بعد بار دیگر به مسأله‏ ی انفاق که از میوه‏ های شجره‏ ی ایمان و خشوع است بازمی‏گردد، و همان تعبیری را که در آیات قبل خواندیم با اضافاتی تکرار می‏کند و می‏فرماید: «مردان و زنانی که در راه خدا انفاق کنند، و آنها که از این طریق به خداوند قرض‏الحسنه دهند، خداوند آنرا مضاعف و چند برابر کرده و برای آنها پاداش پرارزشی است» (ان المصدقین والمصدقات واقرضوا الله قرضا حسنا یضاعف لهم و لهم اجر کریم).
در اینکه چرا مسأله‏ی «انفاق» به عنوان «قرض‏الحسنه» به خداوند مطرح شده، و همچنین پاداش مضاعف و اجر کریم برای چیست؟ ذیل آیه ‏ی ۱۱ همین سوره بحث کردیم.
بعضی احتمال داده‏اند که منظور از «قرض ‏الحسنه به خداوند» در این آیه و آیات مشابه‏ی آن به معنی وام دادن به بندگان است، زیرا خدا نیازی به وام ندارد، این بندگان مؤمن هستند که نیاز به وام دارند، ولی با توجه به سیاق آیات چنین به نظر می‏رسد که منظور از «قرض ‏الحسنه» در همه‏ ی این آیات همان «انفاق فی سبیل الله» است، هر چند وام دادن به بندگان خدا نیز از افضل اعمال است و در آن حرفی نیست.
فاضل مقداد نیز در «کنزالعرفان» اشاره به این معنی کرده، هر چند آنرا به همه‏ ی اعمال صالح تفسیر می‏کند.
منبع : تفسیر نمونه مرجع عالیقدر اسلام آیت الله مکارم شیرازى

دیدگاهتان را بنویسید