تفسیر سوره حدید ، آیه ۱۸ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله علامه طباطبایى

تفسیر سوره حدید ، آیه ۱۸ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله مکارم شیرازى
26 اسفند 1397
تفسیر سوره منافقون ، آیه ۷ ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله مکارم شیرازى
26 اسفند 1397

تفسیر سوره حدید ، آیه ۱۸

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

إِنَّ الْمُصَّدِّقِینَ وَ الْمُصَّدِّقاتِ وَ أَقْرَضُوا اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً یُضاعَفُ لَهُمْ وَ لَهُمْ أَجْرٌ کَرِیمٌ *

همانا مردان و زنانی که در راه خدا (به فقیران) صدقه و احسان کنند و به خدا قرض نیکو دهند (یعنی به محتاجان قرض الحسنه دهند) احسان آنها را چندین برابر سازند و پاداش با لطف و کرامت نیز خواهند داشت.

تفسیر المیزان ( خلاصه)

این قسمت از آیات سوره همان هدف و غرضی را دنبال می کند که قسمت قبلی دنبال می کرد، و آن تشویق و ترغیب به ایمان به خدا و رسول او و انفاق در راه خدا بود، البته در ضمن، مؤ منین را عتاب می کند که چرا باید علائم و نشانه هایی از قساوت قلب از ایشان بروز کند، و به منظور تاءکید در تحریک و تشویق انفاق درجه انفاقگران نزد خدا را بیان نموده، و با این لحن دستور به انفاق می دهد. که:

هان! بشتابید به مغفرت و جنت. و نیز دنیا و اهل دنیا رابخل می ورزند، و مردم را هم به بخل می خوانند مذمت می کند. و در خلال آیات، ناگهان سیاق را که مخصوص مسلمانان بود به سیاقی تغییر داده شامل مسلمین و اهل کتاب هر دو بشود، و به زودی توضیحش خواهد آمد.عتاب به مؤ منین به جهت قساوتی که دل هایشان را گرفته و درمقابل ذکر خدا خاشع نمی شود

ان المصدقین و المصدقات و اقرضوا اللّه قرضا حسنا یضاعف لهم واجر کریم

این آیه شریفه داستان (اجر کریم) و (مضاعف) را دوباره خاطر نشان کرد، تا به این وسیله نیز ترغیب در انفاق در راه خدا کرده باشد، در سابق انفاقگران را قرض دهندگان به خدا می خواند، و در این آیه صدقه دهندگان را نیز (قرض دهندگان به خدا) خوانده، و اصل دو کلمه (مصدقین) و (مصدقات) که هم حرف صاد در آنها تشدید دارد، و هم حرف دال، در اصل متصدقین و متصدقات، و از باب تفعل هستند، و بر حسب یک قاعده صرفی حرف تاء مبدل به صاد شده. و جمله (و اقرضوا اللّه) عطف است بر مدخول الف و لام در (المصدقین)، و این که گفتیم مدخول الف و لام برای این بود که الف و لامی که بر سر اسم فاعل در می آید معنای الذی را می دهد.

پس معنای آیه چنین است: آن کسانی که صدقه می دهند و به خدا قرضی نیکو می پردازند، خداوند آنچه را که داده اند چند برابر نموده اجری کریم هم دارند.

منبع : ترجمه تفسیر المیزان حضرت آیت الله علامه طباطبایى (رحمه الله)

دیدگاهتان را بنویسید