تفسیر آیه ۱۲۱ ، سوره توبه ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله مکارم شیرازى

تفسیر آیه ۱۰۴ ، سوره توبه ( نوشتاری ) مفسر : حضرت آیت الله علامه طباطبایى
28 اردیبهشت 1397
تفسیر آیه ۱۲۱ ، سوره توبه ( نوشتاری ) مفسر : حجت الاسلام المسلمین قرائتی
28 اردیبهشت 1397

تفسیر آیه ۱۲۱ ، سوره توبه

وَلَا یُنفِقُونَ نَفَقَهً صَغِیرَهً وَلَا کَبِیرَهً وَلَا یَقْطَعُونَ وَادِیاً إِلَّا کُتِبَ لَهُمْ لِیَجْزِیَهُمُ اللَّهُ أَحْسَنَ مَا کَانُواْ یَعْمَلُونَ‏ *

و هیچ مال کوچک یا بزرگی را (در این راه) انفاق نمی‏کنند، و هیچ سرزمینی را (بسوی میدان جهاد و یا در بازگشت) نمی‏ پیمایند، مگر اینکه برای آنها نوشته می‏شود؛ تا خداوند آن را بعنوان بهترین اعمالشان، پاداش دهد.

تفسیر نمونه :

«همچنین هیچ مال کم یا زیادی را در مسیر جهاد، انفاق نمی‏کنند» (و لا ینفقون نفقه صغیره و لا کبیره)

«و هیچ سرزمینی را برای رسیدن به میدان جهاد و یا به هنگام بازگشت زیر پا نمی‏گذارند، مگر اینکه تمام این گامها، و آن انفاق ها، برای آنها ثبت می‏شود» (و لا یقطعون وادیا الا کتب لهم).

«تا سرانجام خداوند این اعمال را به عنوان بهترین اعمالشان پاداش دهد» (لیجزیهم الله احسن ما کانوا یعملون)

– مفسران برای جمله «احسن ما کانوا یعملون» دو گونه تفسیر ذکر کرده‏اند که یکی بر اساس این است که کلمه «احسن» وصف برای افعال آنها باشد، و دیگری وصف پاداش آنها.

در تفسیر اول که ما در بالا انتخاب کردیم و با ظاهر آیه نیز موافقتر است اینگونه اعمال مجاهدان به عنوان بهترین اعمال دوران حیاتشان شناخته شده، و خداوند پاداش آنرا متناسب با آن می‏دهد.

و در تفسیر دوم که احتیاج به «تقدیر» گرفتن کلمه‏ ی «من» بعد از کلمه «احسن» دارد، پاداش الهی بهتر و بالاتر از اعمالشان معرفی شده و تقدیر جمله چنین است «لیجزیهم الله احسن مما کانوا یعملون» یعنی خداوند آنها را بهتر از آنچه انجام دادند پاداش می‏دهد.

– آیات فوق تنها برای مسلمانان دیروز نبود، بلکه برای دیروز و امروز و همه قرون و اعصار است.

بدون شک شرکت در هر نوع جهاد خواه کوچک باشد یا بزرگ، مشکلات و ناراحتی های گوناگون دارد، مشکلات جسمی و روحی و مشکلات مالی و مانند آن، ولی هرگاه مجاهدان دل و جان خود را با ایمان به خدا و وعده‏ های بزرگ او روشن سازند، و بدانند هر نفسی، و هر سخنی، و هر گامی، در این راه برمی‏دارند گم نمی‏شود، بلکه حساب همه‏ ی آنها بدون کم و کاست و در نهایت دقت محفوظ است و خداوند، در برابر آنها به عنوان بهترین اعمال از دریای بیکران لطفش شایسته‏ ترین پاداشها را می‏دهد. با این حال هرگز از تحمل این مشکلات سر باز نمی‏زنند و از عظمت آنها نمی‏ هراسند، و هیچگونه ضعف و فتوری هر چند جهاد طولانی و پرحادثه و پرمشقت باشد به خود راه نمی‏دهند.

منبع : تفسیر نمونه مرجع عالیقدر اسلام  آیت الله مکارم شیرازى

دیدگاهتان را بنویسید